Współcześnie kobiety są bardziej świadome wyboru kosmetyków. Coraz częściej zastanawiamy się nad składem kosmetyków, które nakładamy na twarz, bo częściej pojawiają się dolegliwości związane z reakcją alergiczną, wrażliwą i podrażnioną skórą. Pod każdym względem kosmetyki mineralne są idealne dla takiej skóry. Czy może to tylko kolejna sztuczka polegająca na sprzedaży nowego produktu?
Kosmetyki mineralne
Według producentów kosmetyki mineralne to produkt pochodzenia naturalnego, składający się z rafinowanych i drobno zmielonych minerałów oraz nieorganicznych pigmentów. Tego typu kosmetyki nieodmiennie kojarzą się nam ze słynną Kleopatrą. Jej słynne czarne brwi zostały pomalowane bez pomocy siarczku ołowiu i to ona jako pierwsza nałożyła na usta tlenek żelaza. Kosmetyki te stały się naprawdę znaczące dopiero w latach 70. XX wieku w Ameryce. Aktywnie interesowała się nimi kosmetologami i chirurgami plastycznymi. Pomogła gwiazdom Hollywood ukryć ślady operacji plastycznych i oczyszczania twarzy, dzięki bezpiecznemu składowi i doskonałemu kryciu. Początkowo kosmetyki te uchodziły za elitarne, ekskluzywne, niedostępne dla każdego. Pierwszym i jedynym producentem w tamtym czasie był Bare Escentuals. Stopniowo elitarne kosmetyki weszły na rynek masowy i obecnie w Ameryce używa ich ponad 20% dziewcząt.
Skład kosmetyków mineralnych
Do produkcji używa się minerałów, takich jak azotek boru, stearynian magnezu, serycyt miki, tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, a składniki są mielone na najdrobniejszy proszek. Następnie są mieszane ze sobą w odpowiedniej proporcji, opartej na właściwościach i kolorze gotowego produktu. Minerały są mielone od 6 do 12 razy. Im drobniej zdyspergowany jest proszek, tym ma większą zdolnością krycia. Do proszków leczniczych można dodawać organiczne proszki zielonej herbaty, jedwabiu, bambusa, ryżu. W kosmetykach mineralnych nie znajdziesz takich składników jak:
- Woda
- Konserwanty
- Alkohol
- Zapachy, które mogą wywoływać podrażnienia.
- Talk
- Produkty rafinowane
- Oleje i wosk
Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na etykietę ze składem produktu. Często za produktem „mineralnym” kryje się tylko „zawierający minerały”. Taki produkt zawiera dodatkowe substancje, nawet naturalne ekstrakty i olejki.
Zalety
Dzięki swojej formule kosmetyki nie są komedogenne (nie zatykają porów), nie wywołują wysypek, koją podrażnioną skórę, sprzyjają gojeniu drobnych defektów skóry, chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. W tej chwili takimi kosmetykami można wykonać pełnoprawny makijaż. Wśród dostępnych produktów na rynku znajdziemy:
- Baza (podkład)
- Proszek (ton)
- Korektor
- Bronzer
- Zakreślacz
- Puder wykończeniowy
- Cień do oczu / brwi
Przyzwyczajenie się do prawidłowego wykonania makijażu zajmie ci trochę czasu. Technikę aplikacji lepiej jest przestudiować z filmów szkoleniowych z Internetu, ponieważ naprawdę różni się ona od tradycyjnej. Po aplikacji należy odczekać 15 minut, aż minerały „osadzą się” na twojej twarzy. Po czym pudrowy efekt znika, uzyskuje się naturalną, „rozświetloną” skórę.